Dom - Wrocław

Zrealizowana elewacja jest jednym z bardziej istotnych elementów wolnostojącej dwukondygnacyjnej willi we Wrocławiu. Budynek składa się z dwóch głównych brył o horyzontalnym układzie. Parter stanowi ciemny cokół wykończony płytami drewnopodobnymi oraz blachą trwale rdzewiejącą typu corten. Druga kondygnacja to biała gładka bryła, której lekkości oprócz koloru nadają przeszklone elewacje od ulicy, jak i ogrodu. Cofnięcie tych przeszkleń i rozglifienia bryły podkreślają horyzontalny kształt oraz otwierają budynek na otaczające go sąsiedztwo przyrody.

Elewacja, jak i wystające elementy zagospodarowania terenu w formie wysuwających się ścian, integrują ogród z otwartą częścią parteru. Parter domu wraz z ogrodem stanowi spójną otwartą całość, a wysunięte ściany zapewniają zarazem prywatność jego mieszkańcom. Wykorzystanie blachy typu corten do obudowy tych elementów bardzo dobrze wpisuje budynek w otaczające otoczenie, podkreśla horyzontalną kompozycję architektury. Corten jako materiał wytrzymały o porządnej estetyce został wykorzystany także do wykonania elementów małej architektury, oświetlenia oraz wiaty śmietnikowej stanowiącej osobną bryłę komponującą przestrzeń przed domem.

Panele elewacyjne zostały wykonane z blachy o grubości 2 mm i ukształtowane w kasety elewacyjne spawane w narożnikach dla podkreślenia masywności bryły. Panele mają układ pionowy na pełną wysokość kondygnacji, a ich szerokość modularna przekracza 1 m. Mocowane są w pionowych wąskich i głębokich fugach nierdzewnymi widocznymi łącznikami nierdzewnymi do podkonstrukcji wykonanej jako ruszt z zimnogiętych kształtowników stalowych ocynkowanych. Sztywność układu podkonstrukcji była bardzo istotna z uwagi na ciężar i wielkość paneli oraz integralność obudowy z wolnostojącymi elementami zagospodarowania terenu.

dwd_02.jpg
dwd_01.jpg

Dane

lokalizacja:
Wrocław

inwestor:
Prywatny

architekt:
Kabarowski Misiura Architekci

główny wykonawca:
-

fotograf:

dwd_det_01.png

Charakterystyka

dwd_03.jpg
dwd_04.jpg

Zakres prac

Panele z metali zabezpieczanych procesem pasywacji ⭢

Mała architektura ⭢

Ogrodzenia ⭢

dwd_proj_01.png
NOWOŚĆ!
Żaluzje akustyczne FFB_A1
pl.png

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

Projekt dotyczący utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej

DOFINANSOWANIE 73 204,00 zł | CAŁKOWITA WARTOŚĆ 103 337,85 zł
DATA PODPISANIA UMOWY MARZEC 2023

Fashion For Building