Nowy Rynek - Chorzów

Obudowa jest częścią inwestycji rewitalizacji Rynku w Chorzowie przed Urzędem Miasta. Stanowi koncepcyjnie połączenie 4 pawilonów usługowych pod estakadą przebiegającą nad płytą Rynku. Została zaprojektowana jako opaska o nieregularnych zaokrąglonych kształtach, kompozycyjnie zamykających się na końcach jako pełna zabudowa, pośrodku zostawiająca otwartą przestrzeń wykańczającą estakadę.

Okładziny zostały zaprojektowane w postaci elementów z blachy aluminiowej częściowo perforowanej. Wielkoformatowe panele zostały wykonane z blachy aluminiowej o grubości 3 lub 4 mm usztywnionej dodatkowymi spawanymi żebrami. Elementy okładzinowe zostały polakierowane proszkowo na kolor biały w wykończeniu drobnej struktury. Modularna szerokość paneli to około 1500 mm, a wysokość w zależności od zakresu wynosi od 5300 mm na końcach obudowy do 900 mm w części środkowej. Panele wyposażone zostały w wieszaki z blachy nierdzewnej, które w celu umożliwienia odkształceń termicznych występują w dwóch rodzajach dla danego panelu. Wieszaki typu 1, w liczbie dwóch na każdy panel przenoszą zarówno obciążenia pionowe, jak i poziome. Wieszaki typu 2 mają za zadanie przenosić wyłącznie obciążenia poziome od wiatru i są zainstalowane w taki sposób, aby w chwili montażu ich gniazda znajdowały się około 5 mm powyżej poziomego sworznia podkonstrukcji.

Panele zawieszono na sworzniach z prętów stalowych nierdzewnych, instalowanych poziomo w uchwytach montażowych zaprojektowanych w postaci aluminiowych zimnogiętych kształtowników o przekroju ceowym. Uchwyty montażowe zapewniają rektyfikacje ustawienia panelu oraz regulacje płaszczyzny. Są one mocowane do pionowej konstrukcji stalowej dekoracyjnej okładziny, która jest drugą skórą pawilonów.

091-chorzow-102020.jpg
050-chorzow-102020.jpg

Dane

lokalizacja:
Chorzów

inwestor:
Miasto Chorzów

architekt:
DOMINO

główny wykonawca:
JAEKELBUD

fotograf:
Bartosz Kutniowski

chmo-detal-01.png

Charakterystyka

047-chorzow-102020.jpg

Zakres prac

Panele metalowe malowane proszkowo ⭢

Panele metalowe przestrzenne ⭢

chmo-detal-02.png
NOWOŚĆ!
Żaluzje akustyczne FFB_A1
pl.png

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

Projekt dotyczący utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej

DOFINANSOWANIE 73 204,00 zł | CAŁKOWITA WARTOŚĆ 103 337,85 zł
DATA PODPISANIA UMOWY MARZEC 2023

Fashion For Building