top-panelowe.jpg

Panelowe Okładziny Elewacyjne

Panele metalowe z blach powlekanych

Panele to formatki blach kształtowane poprzez proces gięcia, dzięki któremu uzyskujemy sztywne krawędzie elementów. Najczęściej proces ten odbywa się na wszystkich czterech krawędziach. Dzięki temu ze stosunkowo cienkiego materiału uzyskujemy elementy o znacznej sztywności. Wycinanie formatek odbywa się poprzez wybijanie prasą rewolwerową, bez obróbki skrawaniem oraz wprowadzania temperatury, co nie powoduje uszkodzeń powłoki lakierniczej. Panele z blach powlekanych dostarczane na plac budowy zabezpieczone są folią ochronną. Najczęściej stosowane blachy powlekane wykonywane są z aluminium w różnych stopach oraz ocynkowanej stali węglowej zimnowalcowanej. Dostępność kolorów blach powlekanych jest ograniczona i uwarunkowana rodzajem blachy oraz jej grubością. Zamówienie dedykowanych produktów dla danych realizacji wiąże się z koniecznością oczekiwania w procesie produkcyjnym hut, co z reguły trwa od 4 do 16 tygodni oraz ze spełnieniem minimum produkcyjnego. Odpowiedni dobór materiału powlekanego, jego grubości oraz szerokości dostosowanej do gabarytów paneli powoduje, że elewacje wentylowane z paneli z blach powlekanych mogą być bardzo konkurencyjne cenowo, a jednocześnie trwałe i estetyczne.

panelowe1.jpg

Foto – Silesia Outlet - Gliwice ⭢


panelowe2.jpg

Foto – Nowy Rynek - Chorzów ⭢

Panele metalowe malowane proszkowo

Panele to formatki blach kształtowane poprzez proces gięcia, dzięki któremu można uzyskać sztywne krawędzie elementów. Proces ten odbywa się najczęściej na wszystkich czterech krawędziach, dzięki czemu ze stosunkowo cienkiego materiału uzyskujemy elementy o znacznej sztywności. Poprodukcyjnie elementy okładzinowe są malowane proszkowo dla uzyskania odpowiedniego efektu wizualnego i dodatkowego zabezpieczenia przed utlenianiem się metali. Surowy materiał może być poddawany dodatkowej obróbce takiej jak cięcie laserowe, spawanie, frezowanie i innego typu procesy ingerujące w jego strukturę, ponieważ dodatkowy proces lakierowania powoduje poprawę walorów estetycznych oraz antykorozyjnych. Malowanie proszkowe daje bardzo szerokie możliwości w uzyskiwaniu kolorów, faktur, a nawet wzorów na lakierowanych elementach. Stosowanie jednostkowej produkcji nie powoduje ograniczeń dla grubości materiału, ilości elementów oraz plastyczności ich kształtowania - formowania, dzięki czemu możemy uzyskiwać duże panele o oczekiwanej przez projektanta formie.


Panele metalowe perforowane

Elewacja perforowana jako symbol współczesnej formy architektonicznej jest interesującym rozwiązaniem przy równoczesnym zapewnieniu pełnej funkcjonalności. Metal jest materiałem niezwykle uniwersalnym, gdyż doskonale współgra zarówno z tradycyjną, jak i nowoczesną stylistyką, nadając budynkom niepowtarzalnego charakteru. Świetnie też koreluje z otoczeniem bez względu na to czy obiekt znajduje się w środku lasu, czy w centrum miasta.

Aby nadać fasadom budynków szczególnego wyrazu, oferujemy Państwu możliwość wykonania perforowanych wzorów na metalowych modułach.

Panele to formatki blach kształtowane poprzez proces gięcia, dzięki czemu można uzyskać sztywne krawędzie elementów. Najczęściej proces gięcia odbywa się na wszystkich czterech krawędziach dzięki czemu ze stosunkowo cienkiego materiału uzyskujemy elementy o znacznej sztywności.

Podstawową funkcją perforacji może być estetyka. Faktura, która powstaje na elewacji, może być jednorodna, ale mamy także możliwość tworzenia wzorów indywidualnych, nawiązujących do logotypów firmy, funkcji obiektu lub otoczenia, w którym się on znajduje. Oprócz funkcji estetycznych perforacja bardzo często spełnia funkcje techniczne. Umożliwia np. wpuszczenie światła poprzez otwory okienne, które przesłania. Może również maskować takie elementy jak czerpnie i wyrzutnie wentylacji. Otwory perforacji można wykorzystać jako miejsca mocowania paneli elewacyjnych tak, by zminimalizować fugi oraz ukryć łączniki montażowe.

Perforacja może być wykonywana z większości materiałów elewacyjnych, natomiast z uwagi na wykorzystanie ich optymalnych właściwości oraz koszty, najczęściej stosowane na elewacjach perforowanych są panele aluminiowe malowane proszkowo oraz blacha typu corten jako materiał jednorodny w swojej masie.

panelowe3.jpg

Foto – Sosnowiec Dom


panelowe4.jpg

Foto – Arpex - Gliwice ⭢

Panele metalowe przestrzenne

Zabiegiem mocno wyróżniającym obiekt w otoczeniu, podkreślającym jego formę oraz zwracającym uwagę na te części budynku, które w zamyśle architekta powinny być wyeksponowane, jest zastosowanie elewacji o zmiennej tektonice. Świadoma gra światłocieniem, fakturą oraz formą w kształtowaniu elewacji trójwymiarowych, może przynieść wyjątkowy i niepowtarzalny efekt.

Metal jako materiał stosunkowo plastyczny w połączeniu z zaawansowaną technologią jego obróbki CNC tworzą parę bardzo dobrze nadającą się do wykorzystania w przenoszeniu koncepcji architektonicznej na rozwiązania wykonawcze. Foto – Arpex Gliwice

Dla osiągnięcia zadanego celu, niezbędna jest tutaj ścisła współpraca inwestora, architekta oraz wykonawcy tak, aby skorelować ze sobą:

Należy również pamiętać o bardzo istotnym znaczeniu podkonstrukcji pod elewacje przestrzenne. Stosowana powinna być podkonstrukcja o wysokiej sztywności, stabilności wymiarowej oraz swobodzie kształtowania. Podkonstrukcja powinna zostać każdorazowo zaprojektowana indywidualnie.

Tworzenie metalowych paneli przestrzennych łączy w sobie kilka procesów produkcyjnych:

Przy tego typu elementach przestrzennych, które niejednokrotnie są elementami o dużych gabarytach, jako odrębny proces należy potraktować logistykę, a więc metodologię pakowania, transportu oraz rozładunku elementów na placu budowy.

Nasz zespół zapewnia wsparcie techniczne oparte o wiedzę inżynierską, doświadczenie oraz szerokie rozeznanie rynku. Znamy możliwości, jakie oferuje on w zakresie dostępności różnego typu blach okładzinowych i metod ich obróbki, które znajdują zastosowanie w realizacji elewacji przestrzennych.


Panele z metali zabezpieczanych procesem pasywacji

Stal trwale rdzewiejąca nazywana cortenem jak również kortenowską lub kortenową, charakteryzuje się podwyższoną odpornością na warunki atmosferyczne. Na jej powierzchni formuje się z czasem pasywna warstwa tlenku żelaza, która spowalnia proces korozji. Stal ta nie wymaga odrębnej obróbki powierzchni w trakcie produkcji i eksploatacji, co znacząco zmniejsza koszty. Foto – Klub Studio AGH Kraków

Blacha typu corten znakomicie nadaje się do wykonywania paneli elewacyjnych, które znajdują swoje zastosowanie w obiektach biurowych, handlowych czy użyteczności publicznej. Zyskują one w ten sposób ciekawą i wyróżniającą się elewację. Panele z niej wykonane doskonale łączą się z innymi materiałami takimi jak szkło, beton czy drewno. Coraz częściej jednak wyjątkowy wygląd i właściwości tego materiału wykorzystywane są w mniej typowych projektach takich jak pomniki, rzeźby czy obiekty kultury. Zastosowanie blachy typu corten w projekcie wiąże się z koniecznością uwzględnienia jej właściwości i podporządkowania się pewnym jej cechom:

panelowe5.jpg

Foto – Klub Studio AGH - Kraków


panelowe6.jpg

Foto – Biurowiec Astor - Kraków

Panele z siatek cięto-ciągnionych

Elewacje z siatek cięto-ciągnionych można uznać za pewien rodzaj elewacji perforowanej.

Do rozwiązań elewacyjnych najczęściej stosowane są siatki cięto-ciągnione wykonane z aluminium, malowane proszkowo. Dzięki zastosowaniu takiej technologii wykonania z siatek można formować płaskie elementy mocowane bezpośrednio do podkonstrukcji, oprawiać je w ramki lub też formować z nich panele elewacyjne. Siatki cięto-ciągnione z uwagi na swój mocny charakter stosowane są także jako elementy obudowy urządzeń na dachu. Architekci równie chętnie stosują je we wnętrzach jako obudowy.

Przy kreowaniu obudów z siatek cięto-ciągnionych należy pamiętać o tym, że siatki nie posiadają sztywności w kierunku poprzecznym do kierunku oczek, wymagają w nim ciągłego podparcia lub oprawienia w ramki. Jeśli założeniem projektu jest uzyskanie płaszczyzny o jednorodnej fakturze, należy tak dobierać siatki, by możliwe było zachowanie powtarzalności modułów oczek między poszczególnymi arkuszami. Większość oferowanych na rynku siatek elewacyjnych nie zapewnia płynnego przejścia między sąsiednimi modułami.


Okładziny elewacyjne z blach fałdowych

Blachy fałdowe (trapezowe lub faliste) najczęściej kojarzone są z okładzinami elewacyjnymi obiektów przemysłowych: hal, fabryk, magazynów itp. Wyraz architektoniczny oraz estetyka wykonania nie są w przypadku tego typu obiektów najistotniejsze.

Stosując jednak materiał dobrany indywidualnie wraz z detalami na najwyższym poziomie, możemy z tego typu blach przemysłowych stworzyć okładziny o wysokim stopniu estetyki i elegancji.

Parametrami, które należy wziąć pod uwagę przy doborze okładzin z blach fałdowych są niewątpliwie:

Należy pamiętać, że nawet najlepszej jakości blacha w unikalnym kolorze i o wyjątkowej strukturze, może nie spełnić oczekiwań stawianych okładzinie w przypadku, gdy detale tej okładziny, jej styków z sąsiadującymi materiałami, elementy na niej mocowane, przebicia itp. nie zostaną na etapie projektu przemyślane i zaplanowane z najwyższą dbałością.

Ostatnim, równie istotnym parametrem, który należy mieć na uwadze jest bardzo wysoka staranność o estetyczne wykonanie, które dla okładzin z rodziny „blach trapezowych” może, dla niejednego wykonawcy, nie być standardem.

Doświadczenie zdobyte na bazie naszych realizacji pokazuje, że okładziny z blach fałdowych wykonane z uwzględnieniem powyższych warunków, mogą z powodzeniem pełnić funkcję obudów estetycznych, również we wnętrzach, gdzie okładziny ścienne użytkownik obserwuje na co dzień z odległości kilkunastu centymetrów.

panelowe7.jpg

Foto – Wola Retro Warszawa

NOWOŚĆ!
Żaluzje akustyczne FFB_A1
pl.png

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

Projekt dotyczący utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej

DOFINANSOWANIE 73 204,00 zł | CAŁKOWITA WARTOŚĆ 103 337,85 zł
DATA PODPISANIA UMOWY MARZEC 2023

Fashion For Building